تهویه آران انرژی
دوشنبه , دی ۲۷ ۱۴۰۰
خانه / مبدل های حرارتی / مبدل حرارتی چیست و طرز کار آن

مبدل حرارتی چیست و طرز کار آن

امروزه دستگاه های خنک کننده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این دستگاه ها مبدل حرارتی می باشد. به طور کلی مبدل های حرارتی سیستم هایی هستند که فرایند انتقال حرارت را از یک سیال به سیال دیگر انجام می دهند.

انواع مبدل های حرارتی

مبدل های حرارتی به گونه ای عمل می کنند که دو سیال به صورت غیر مستقیم عمل انتقال حرارت را انجام می دهند. مبدل های حرارتی گوناگونی بسته به کارکردی که از آن ها انتظار می رود تولید شده است که پرکاربرد ترین آن ها را می توان به صورت زیر نام برد:

  • مبدل های حرارتی پوسته و لوله
  • مبدل های حرارتی هوا خنک
  • مبدل های حرارتی صفحه ای

مبدل های حرارتی پوسته و لوله

مبدل های حرارتی پوسته و لوله (Shell and tube heat exchanger)به صورتی عمل می کند که یکی از سیال ها از داخل دسته لوله ها عبور داده می شود و سیال دیگر که دمای متفاوتی دارد در پوسته جاری می شود.بدین ترتیب به دلیل اختلاف دما، تبادل حرارتی بین دو سیال بدون هیچگونه تماس مستقیمی صورت می گیرد. این نوع مبدل های حرارتی در صنایع مختلف به کاربرده می شود.

مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی هوا خنک

مبدل های حرارتی هوا خنک (Air-Cooled Heat exchanger)  یا کولرهای هوایی، مبادله کننده‏‏ های حرارتی هستند که در آن‌ها سیال فرآیندی با جریان هوا خنک می‌شود. در این مبدل‌ها بخارات گرم درون مجموعه‌ای از لوله‌ها که به صورت افقی کنار هم قرار گرفته‌اند توزیع می‌شود. جداره خارجی لوله‌ها به پره مجهز شده‌است تا سطح انتقال حرارت بین سیال داخل لوله‌ها با هوای خنک افزایش یابد.

مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی صفحه ای

مبدل های حرارتی صفحه ای (Plate heat exchanger) این نوع مبدل ها به گونه ای طراحی شده اند که صفحه های مختلف در کنار هم قرار می گیرند و به صورت یکی درمیان بین صفحات سیال سرد و گرم قرار می گیرد.به همین ترتیب به دلیل اختلاف دمای صفحات سرد و گرم، انتقال حرارت انجام گرفته و کارکرد مناسب بسته به نیاز انجام می گیرد.

مبدل حرارتی

قیمت انواع مبدل های حرارتی

مبدل های حرارتی را در انواع مختلف می توان تولید و به فروش رساند. فاکتورهای مختلفی در قیمت این محصولات موثر است که به صورت زیر برخی از آن ها را بیان می کنیم:

  • وارداتی و یا داخلی بودن محصول
  • میزان ظرفیت کاری مبدل حرارتی
  • وجود و یا عدم وجود واسطه های فروش
  • کیفیت اتصالات و تجهیزات به کار رفته برای تولید مبدل

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مناسب ترین قیمت و بالاترین بازدهی با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120364630
شماره تلفن :02128424854
شماره فکس :02128424417
آدرس کانال: Aranenergyco@
پست الکترونیکی:info@chillerco.ir