دیگ آب گرم چیست و انواع آن

دیگ آب گرم در جنس ها و مدل های گوناگونی طراحی و تولید شده اند و در بازار موجود هستند. ماده ی سازنده ی این دیگ ها و نحوه ی کار آن ها متفاوت است و هر کدامشان برای کاربرد خاصی طراحی شده اند.

دیگ آب گرم

دیگ آب گرم چیست

بویلر آب گرم که به آن بویلر آب گرم نیز گفته می شود، در واقع مخزنی پر فشار است که سیالات گوناگون در آن بعد از گرم شدن، مورد استفاده های مختلف و متنوع قرار می گیرند. آب ها یکی از سیال های مهم دیگ آب گرم هستند و چون ظرفیت حرارتی زیادی دارند، می توانند گرما و انرژی را در درون خودشان ذخیره کنند.

انواع بویلر

 • بویلر آب گرم
 • بویلر بخار
 • بویلر روغن داغ

از دیگ آب گرم معمولاً در کجا استفاده می شود؟

در سیستم های مخصوص گرمایش محیط معمولاً از این دیگ استفاده می شود و همچنین با قرار دادن آن در موتور خانه ی منازل و ادارات و … می توان گرما و انرژی مورد نیازشان را به راحتی و با کمترین هزینه تأمین کرد.

دیگ آب گرم چه انواع مختلفی دارد؟

بویلر ها در یکی از مشهورترین دسته بندی های خود که بر اساس جنس بدنه ی دیگ ها انجام پذیرفته است، به دو دسته ی اصلی زیر تقسیم می شود:

 1. دیگ آب گرم فولادی
 2. دیگ آب گرم چدنی

دیگ آب گرم

دیگ فولادی

در ساخت بدنه ی این دیگ ها فولاد کربنی به عنوان ماده ی اولیه به کار رفته است. خود دیگ آب گرم فولادی به دو دسته ی اصلی تقسیم می شود: ۱٫ دیگ فولادی فایرتیوب ۲٫ دیگ فولادی واترتیوب

 1. دیگ فولادی فایرتیوب

این دیگ ها آتش و دود را از درون لوله ها عبور می دهند و آبی را که در اطراف لوله های دیگ در جریان باشد به میزان کافی گرم می کنند. این دیگ آب گرم انواع مختلفی دارد.

مشهورترین دیگ های فایر تیوب

 1. چهار پاس
 2. سه پاس
 3. فایر باکس
 4. دو پاس
 5. کوره برگشتی و …
 6. دیگ فولادی واترتیوب

دیگ های واترتیوب نسبت به انواع دیگر دیگ ها راندمان بیشتری دارند و آب در این دیگ ها از در درون لوله های دیگ به جریان درمی آید و توانایی تحمل فشار بیشتری را دارند.

دیگ آب گرم

دیگ آب گرم چدنی

ماده ی اصلی به کار رفته در این نوع از دیگ چدن است. عمر و ماندگاری این دیگ ها در مقایسه با دیگ های فولادی نسبتاً کمتر است ولی حمل و جا به جایی دیگ های چدنی بسیار ساده تر می باشد. دیگ چدنی توانایی تحمل وجود آب های پر فشار را ندارد و برای گرم کردن سیالات ساختمان ها و سازه هایی که ارتفاع کمتری دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.