در مصر از نخود حبوبات برای مومیایی کردن اجساد استفاده می کردند

نخود حبوبات خشک، عدس و لوبیا گاربانزو حبوبات تجاری اصلی هستند که پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به تنقلات و ترکیبات غذایی دارند. اکستروژن به صورت تجاری برای افزودن ارزش به دانه های غلات استفاده می شود.

با این حال، به استثنای سویا، سایر حبوبات برای توسعه محصولات غذایی اکسترود شده استفاده نشده اند. هدف از این مطالعه بهینه سازی شرایط مختلف اکستروژن در برخی ویژگی های فیزیکی و تغذیه ای نخود خشک، عدس و لوبیا گاربانزو بود.

دانه‌های حبوبات پالس به آرد تبدیل و در رطوبت 20، 24 و 20 درصد و 160 و 180 درجه سانتی‌گراد اکسترود شدند. یک پیچ دوقلو Leistritz Micro-18-GL با سرعت ثابت 500 دور در دقیقه استفاده شد.

با کاهش رطوبت آردها از 28 به 20 درصد و با افزایش دما از 160 به 180 درجه سانتیگراد، مقادیر گشتاور متوسط و فشار قالب مستقیماً افزایش یافت.

نسبت انبساط حبوبات مختلف نیز با کاهش رطوبت و افزایش دمای اکستروژن افزایش یافت. عدس اکسترود شده بیشترین سهمیه انبساط را نشان داد و به دنبال آن نخود خشک و محصولات گاربانزو قرار گرفتند.

پردازش اکستروژن به طور قابل توجهی بافت و قابلیت هضم پروتئین حبوبات مورد مطالعه را بدون تأثیر بر ترکیب نزدیک آنها بهبود بخشید. استفاده از تحلیل رگرسیون سطح پاسخ بهینه سازی پارامترهای پخت اکستروژن مورد مطالعه را امکان پذیر می کند.

همچنین، پردازش اکستروژن نشان داد که روشی موثر برای افزودن ارزش به عدس، نخود خشک و لوبیا گاربانزو با تولید اکسترودات‌های مغذی و منبسط شده از نوع اسنک است.

ما همچنین تعجب کردیم که آیا تأثیر مطلوب نخود خشک بر ذرت برای فصل دوم ادامه خواهد داشت؟ رایت (1990) گزارش داد که نخود خشک عملکرد دانه ریز را به مدت 2 سال بهبود بخشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.